Organization Chart

  1. Principal

    1. General Library

      1. PRADEEP K P
        (Librarian)
        1. Assistant
          (ABDUL SALAM P A)
    2. Office Administration

      1. Bindu R Panicker
        (Senior Superintendent)
        1. Anil B
          (Head Accountant)
        2. Senior Clerk
          1. SHYMOL K S
          2. Kavitha K Indran
          3. SANTHOSH KUMAR M
          4. MICKY V J
          5. SALUS V S
        3. Clerk
        4. Typist
          1. SOBHANA K A
        5. Office Attender
          1. SURESH KUMAR K
          2. LAIJU V.J
          3. HARILAL Y H
          4. ATHIRA S
        6. Night Watcher
          1. Benny P V
          2. SREEKANTH S
        7. Part Time Sweeper
    3. CHE Department

      1. None
        ()
        1. Lecturer
          1. HADIYA E M
          2. SUNILKUMAR .P
        2. Guest Lecturer
          1. ASWATHY K
          2. Lekshmi P K
        3. Demonstrator
          1. ASHA E
        4. Trade Instructor
          1. UNNI P C
          2. JOHN P.A
        5. Tradesman
          1. SASTHENESAN.N
          2. VIJAI JOSEPH
    4. EC Department

      1. None
        ()
        1. Lecturer
          1. LISSA VETTA K A
          2. RASNA K.B DAS
          3. SUNITHA E S
        2. Guest Lecturer
          1. AKHILA K J
        3. Demonstrator
          1. K R Devaraj
          2. STEPHEN SAMUEL
        4. Trade Instructor
          1. THULASIDHARAN. V.
          2. MARY SELMA P J
        5. Tradesman
          1. SALMA P Y
          2. Nidhin Xavier
    5. IE
      Department

      1. None
        ()
        1. Lecturer
          1. SREEREKHA S
          2. JAIMON K.G
          3. SHAMJI N SHAHUL
          4. JITHISH. K .S
        2. Guest Lecturer
          1. SURYA RAJ
        3. Demonstrator
          1. SATHEESAN K.N
          2. SUNILDAS K.R
          3. SUNILKUMAR R
        4. Trade Instructor
          1. France salus p j
          2. BIJUMON. K. V
        5. Tradesman
          1. RAHUL RAJ B
          2. Manju v m
    6. ME Department

      1. NIDHIN ROY V
        (Head of Section In-Charge)
        1. Lecturer
          1. ANISH R
          2. ABHILASH KUMAR P.V
          3. SREEJITH .P
          4. Balu S
        2. Guest Lecturer
          1. HARIKRISHNAN A V
        3. Workshop Foreman
          1. SULAIMAN M A
        4. Workshop Instructor
          1. ABDUL NOUSHAD.P.A
          2. KISHORE V R
          3. SUNIL KUMAR .N .B
        5. Trade Instructor
          1. ANTONY E J
          2. BAIJU R
          3. BABU P J
          4. SYAM VASU K
        6. Tradesman
          1. PETER K.P
          2. SABU S
          3. Vyshakh M
    7. CT Department

      1. Lisha P P
        (Head of Section)
        1. Lecturer
          1. MARY SOBHA P.G
          2. SOUMYA K S
        2. Guest Lecturer
          1. JISHA SAJEEV
          2. SEEMAMOL A
        3. Demonstrator
          1. Xavier V J
          2. Simi P S
        4. Trade Instructor
          1. LEKHA L
          2. SUMESH KUMAR P
        5. Tradesman
          1. MADHU G
          2. SUMI A S
    8. General Department

      1. JAYACHANDRAN C
        (Asst. Professor)
        1. Asst. Professor
          1. MAYA G
          2. INDU. V. NANDAKUMAR
          3. MARY RUNIYA
          4. SOMU THANKAPPEN
        2. Guest Lecturer
        3. Physical Instructor
          1. ANGEL B GONSALVEZ
        4. Non-Technical Attender